سایت در حال بارگذاری است ...
۰۲۱۲۲۸۵۳۲۲۱ info@bonyadeghoran.com تایم کاری : شنبه تا چهارشنبه پاسداران،خ ناطق نوری،بوستان کتاب،پ۵۶

مراسم افتتاحیه دومین دوره آموزشی تربیتی مدیران حکمران قرآنی (شهید چمران)

 

دوره آموزشی تربیتی حکمرانی قرآنی

درآیین افتتاحیه دومین دوره آموزشی تربیتی مدیران حکمران قرآنی با عنوان طرح شهید چمران،که  درمحل بنیاد قرآن منعقد گردید جناب حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی حسین زاده، دبیر کل محترم بنیاد قرآن با تبریک دهه پربرکت کرامت، درشرح حدیث امام هشتم حضرت رضا علیه السلام:

«مَن طَلَبَ الأمرَ مِن وَجهِهِ لَم يَزِلَّ ، فإن زَلَّ لَم تَخذُلْهُ الحِيلَةُ»

هرکه چیزی را ازراهش بطلبد، نلغزد و اگر هم بلغزد از پیداکردن راه چاره فرونماند.

فرمودند:

شهیدچمران از کسانی است که الگوواسوه مدیران حکمران درنظام اسلامی می‌باشد.

شخصیت و ابعاد وجودی آن شهید بزرگوار به گونه‌ای است که انسانی کامل را درذهن متبادر می سازد شهیدی کامل و فردی نادر که با وجود عالی ترین درجات علم بازهم جویای دانش بود.

رساله دکترای فیزیک پلاسمای او که از دانشگاه های آمریا اخذگردیده است مورد مطالعه بسیاری از اندیشمندان درجهت تکمیل مقالات علمی می‌باشد.

ایشان ادامه دادند: او به این اکتفا ننمود، درادامه رشد و انجام تکالیف الهی باتوجه به ضرورت های تاریخی دانشگاه را درآمریکا رها وبرای خدمت به امت اسلام به کشورهای مصر، لبنان برای آموزش‌های نظامی ومبارزات حق طلبانه مسافرت کرده ودر گرفتن تکنیک های جنگی نیز به عالی ترین مدارج دست یافت.

همین مدارج در جنگ تحمیلی هشت ساله به کمک ملت ایران آمد.

از نظر سیاسی واجتماعی درزمان تحصیل دانشگاه انجمن اسلامی دانشجویان ایران درآمریکا را تاسیس که مأمن جوانان مومن ومخالف نظام پهلوی بود ودراین راه روشنگر بسیاری از مفاسد آن رژیم درآن برهه بود.

مدیریت او منطبق بر حکمرانی قرآن بود.

درآغاز انقلاب اسلامی به سمت وزارت دفاع دولت موقت انقلاب ووزیر دفاع دولت شورای انقلاب منصوب وبعدازآن امام خمینی(ره) ایشان را به سمت مشاور شورای عالی دفاع ملی نصب فرمودند.

جالب است بدانید این سرداربزرگ درلبنان درکسوت یک معلم حضوریافته ومدیر یک هنرستان درآنجا می‌شودکه تعلیم یافتگان توسط او امروز فرماندهان مقاومت در جبهه های نبرد با اسرائیل می‌باشند. یعنی با نَفس و نَفَسَش به تربیت مجاهدان پرداخت.

دبیرکل بنیاد قرآن درادامه افزود: ابعاد وجودی این حکمران اسلامی به اینها ختم نمی‌گردد وباآغاز انقلاب اسلامی ومتعاقب آن جنگ تحمیلی درخط مقدم حضوریافته و ستاد جنگ‌های نامنظم را که تشکیلات مردمی بود ایجاد می‌نماید وهمچنین کاربسیار بزرگ هماهنگی ارتش، سپاه و نیروهای مردمی را طبق فرمان امام خمینی(ره) به عهده می‌گیرد.

این الگویی است از مدیریت حکمران قرآنی.

فردی ولایت مداربود که هیچگاه از اهداف ومقاصد ولایت مداری خارج نگردید به گونه‌ای که دربهار سال ۱۳۶۰ ودردرگیری های سیاسی ، امام برای چمران پیام فرستادند که از جبهه ها به پیش امام برود، امام دلشان برای چمران تنگ شده بود.

درخاتمه دبیرکل بنیاد قرآن باتاکیدبر شناخت ابعاد شخصیت این سردار بزرگ اسلام به ذکریکی از سخنان امام خمینی(ره) درمورد این شهید پرداخت.

« چمران عزیز باعقیده پاک وخالص و غیروابسته به گروه های سیاسی و عقیده به هدف بزرگ الهی، جهادرا از از آغاز زندگی شروع و به آن ختم کرد.. هنر آن است که بی هیاهوهای سیاسی و خودنمایی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد وخود را فدای هدف کند نه هوی، واین هنر مردان خداست.»

ومنتخب ما برای آموزش و تربیت مدیران حکمران قرآنی این دوره ، مزین به نام این سردار بزرگ اسلام شده و ان شاءالله مدیران حکمران، از ابعاد وجودی شخصیت این سردار بزرگ باید الگو گیری نمایند .

ومن الله التوفیق والتکلان

مهندس مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران از دیگر سخنرانان جلسه بودند که درابتدا ضمن تشکر از دبیر کل بنیاد ودیگر عزیزان و استقبال از این طرح اصولی و اساسی حکمرانی قرآنی همکاری خود را نسبت به انجام اقدامات جدی دراین زمینه اعلام کردندو مقرر گردید در نشست های آینده نیز حضور پیداکنند.

ودرادامه اظهار داشت:

شهید چمران همانگونه که اشاره کردند به عالی ترین مقام علمی دست یافت بطوریکه درآن زمان جز اولین افراد مسلمان بود که دردکترای فیزیک پلاسما موفق به اخذ مدرک گردیده بود.

همچنین وقتی آمریکا را ترک کردو به کشورهای اسلامی رفت وجهاد را انتخاب نمود در آموزش های نظامی چنان سرآمد گردید که بچه های شیعه لبنان را بااین که تعداد محدودی بودندشاید حدود ۴۰ نفر چنان آموزش داده بود ودر فنون جنگی زبده بود که ارتش مسلح و مدرن رژیم اشغالگر را برای اولین بار شکست داد .

ومتعاقب آن سایر نیروهای مسلح ورزمندگان ازاین توانایی الگوگیری نموده ودرمقابل ارتش رژیم اشغالگر مقاومت کردند.

باید اذعان کنم که شهید چمران ابعادوجودی متعدد و متکاملی داشت ضمن اینکه در وزارت دفاع به امر امام خمینی(ره) حضور داشت.

شب ها بعداز انجام کارها نسبت به نقاشی تابلوهای بسیارزیبا و هنرمندانه اقدام می نمود.

که ان شاءالله درفرصت مناسبی تابلو های ایشان ارائه خواهدشد. همچنین ایشان عکاس بسیار ماهری بودند بطوریکه حدود ۲۰۰۰ اسلاید ازایشان موجوداست که مقام معظم رهبری نیز رویت نموده واظهار داشتند تا نسبت به انتشارآنها اقدام نماییم.

ازنظر سیاسی نیز ایشان درحالیکه درتمام صحنه ها فعال بودندولی به هیچ یک از گروه ها تابع نبودند بلکه همواره فرامین و رهنمودهای ولایت را پذیرفته وعمل می‌نمودند وهیچگاه از این حوزه تخطی نکردند.

لذا امام خمینی(ره) به ایشان ارادت خاصی داشتند چنانکه درپیام های ایشان نیز اعلام شده است وایشان را نیز به عنوان الگویی برای همه معرفی نمودند.

درادامه از اثر هنری چهره شهید چمران وشهید بهشتی رونمایی شد.

شهیدبهشتی

تصویر نقاشی شهید بهشتی

شهید چمران

قابل ذکر است به جهت توسعه و فعالیت‌های قرآنی جناب آقای مهندس چمران ریاست محترم شورای شهر تهران با حضورحضرت مستطاب حاج حسین مهدیان،عضو هیأت امنای بنیاد قرآن و تولیت موقوفه محرومین ، اساتید، مدیران، فرهیختگان و پژوهشگران از ایشان تقدیر و تجلیل به عمل آمد و به عضویت هیأت امنای بنیاد قرآن انتخاب گردیدند.

مهندس مهدی چمران

اروین پیرهادی

31 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !
قالب فروش فایل

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

معالم القرآن

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده