سایت در حال بارگذاری است ...
۰۲۱۲۲۸۵۳۲۲۱ info@bonyadeghoran.com تایم کاری : شنبه تا چهارشنبه پاسداران،خ ناطق نوری،بوستان کتاب،پ۵۶

معالم القرآن (طرح مهندسی نظام تربیتی مدیران حکمران قرآنی شهید بهشتی)

آیت الله محمد حسن ابوترابی فرد

تدریس موضوع علم ،اساس ترین عنصر درحکمرانی قرآنی در بنیاد قرآن

در ادامه‌ی جلسات معالم القرآن بنیاد قرآن آیت الله سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران به تدریس موضوع “علم، اساسی‌ترین عنصر در حکمرانی قرآنی” پرداختند.

ایشان با تشکر از دبیرکل بنیاد قرآن حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی حسین زاده بابت تشکیل جلسات معالم القرآن و طراحی طرح مکتب شهید بهشتی (مهندسی نظام تربیتی مدیران حکمران قرآنی) و همچنین تقدیر از بنیاد قرآن و حضرت مستطاب حاج حسین مهدیان بابت انجام این امر مهم قرآنی سخنرانی خود را آغاز نمودند.

ایشان فرمودند:

یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های راهبردی انبیاء الهی برای تحقق برنامه‌های تربیتی‌شان، تلاش برای تشکیل یک نظام سیاسی مبتنی بر آموزه‌های عقلانی و وحیانی بوده است. اگر چنین نظامی پایه گذاری شود و به مرحله‌ی اجرا برسد داخلش اتفاقات خوبی هم رخ می‌دهد، مثل پنج سال حکومت حضرت علی علیه السلام، پیامبر اسلام بنیان گذار چنین حکمرانی بوده است.

حال به نظر شما مهم‌ترین اصل تشکیل یک نظام سیاسی اسلامی چیست؟… قطعا مهم‌ترین اصل تشکیل یک نظام سیاسی اسلامی علم است.

در تمام طول تاریخ تنها حرکات مبتنی بر علم منشا اثر بوده‌اند و از این پس هم همینطور است، بنابراین می‌توان گفت علم، اساسی‌ترین عنصر در حکمرانی قرآنی است.

ایشان افزودند:

هر پدیده‌ای از میز و صندلی گرفته تا ساختمان‌ها و شهرها و حتی حکومت‌ها به میزان پشتوانه‌ی علمی خود استحکام، کارایی و زیبایی دارند، هر مقدار این پشتوانه علمی بیشتر باشد و تقویت شود، استحکام و کارایی آن پدیده نیز بیشتر می‌شود.

همچنین ایشان از آیت الله العظمی بهجت نقل فرمودند:

در آن جایی که علم دارید حرکت کنید و آن جایی که علم ندارید توقف کنید، در این صورت به تمامی کمالات دستیابی پیدا خواهید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد ادامه دادند:

ما در زندگی باید به هر آن چیزی که نسبت بهش علم داریم عمل کنیم. رهبری هر جامعه اسلامی همواره شایسته کسی است که از همه تواناتر و عالم‌تر است.

ایشان افزودند:

پس از موضوع علم موضوع تعهد به علم مطرح است، عالم باید همیشه متعهدانه و عالمانه تصمیم بگیرد. در نظر داشته باشید منظور ما در این صحبت‌ها از مفهوم علم همان چیزیست که همه از علم می‌دانیم.

در واقع شکر علم آن است که انسان به علم حرکت کند.

پس از تدریس حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد ذاکرین اهل بیت علیهم السلام  به ذکر مصیبت پرداختند و پس از آن سفره‌ی احسان برپا شد.

اروین پیرهادی

31 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !